10 טיפים לסופרים שמוציאים ספר ראשון

1. שלחו את כתב היד שלכם לכמה שיותר הוצאות ספרים. שלחו בדואר, זה תמיד עדיף על פני שליחה במייל.

2. חכו בסבלנות ואל תנדנדו. זה לא מקדם את המקום שלכם בהוצאה לראש הרשימה.

3. אם תקבלו תשובת דחייה, אל תתקרצצו ותבקשו הסבר. הוצאות לאור לעולם לא מסבירות למה לא, אלא רק למה כן. המקסימום הסבר שתקבלו הוא שכתב היד שלכם לא בשל דיו להוצאה לאור או לא מתאים לז'אנר הספרים שיוצאים לאור בהוצאה, או עובר את מכסת הספרים שהצבנו לעצמנו להוצאה לאור ב 24 החודשים הבאים. לרוב אלה תשובות מנומסות שמטרתן במילים אחרות להגיד: זה לא מתאים. נקודה. כדי לחסוך כאב לב ועלבון לכותב, הומצאו התשובות האלה.

4. אל תצאו מנקודת הנחה שכל הוצאה מבקשת כסף, או להפך, שכולן מוכנות להוציא לאור את כתבי היד שלכם ללא תשלום. בשוק הספרים של היום, הקומבינציות רבות ומגוונות, החל בהצעה לחלוקת תמלוגים מעותק מסוים וכלה מבקשה שתשלמו עבור הפקה והוצאה לאור של כתב היד. הכול לגיטימי, אבל בדקו היטב  מי ההוצאה לאור, אילו ספרים היא מוציאה, והכי חשוב – רוצו לחנויות ובדקו שהיא משווקת היטב שם, שספריה מוצגים במקום בולט ושיש להם נוכחות יפה.

5. אל תתביישו לגגל את שם ההוצאה או את הבעלים או המו"ל, כדי לקרוא ולשמוע חוות דעת. אם תגיעו לפגישה בהוצאה, בקשו שלושה שמות של סופרים שהוציאו לאור ספר שם, כדי לדבר איתם ולהתרשם מהתהליך שעברו, מהשיווק והיחצ"נות של הספרים שלהם ובטיפול שהם עברו במערכת וגם אחרי שהספר ראה אור.

6. זכרו היטב: לא תתעשרו מהספר שלכם. בטח שלא מהראשון. אין סיכוי כמעט, אלא אם כן תתגלו כמטאור בשמי הספרות הישראלית, דבר שקורה אחת ל100 כתבי יד בערך, ואולי אפילו יותר.

7. זכרו שבישראל יוצאים לאור 27 כותרים חדשים מדי יום, לא כולל אנציקלופדיות, ספרי לימוד וספרי קודש. קר שם בחוץ והתחרות עצומה. שמחו בעובדה שאתם מוציאים ספר ראשון שאולי יסלול בהצלחתו את המסלול לספר השני.

8. כשמתחילים לעבוד עם הוצאה לאור, כבדו את אנשי הצוות ואת המלצותיהם המקצועיות בעריכה, בעיצוב הספר וביחצון שלו. אל תנסו להתערב כל הזמן, אתם תקלקלו בסופו של דבר וגם תגרמו לעוינות. חשוב לשמור על אווירה טובה ושיתוף פעולה. היו רגישים למקומות שבהם אתם נכנסים בדריסת רגל גסה. גם אתם לא תאהבו כשמישהו יתערב במקצוע שלכם, כשהוא אינו מבין בכך דבר.

9. אל תתקשרו אחרי שהספר ייצא לאור, בכל יום, כדי לברר אם כבר פורסם משהו בעיתון או אם הזמינו אתכם ללונדון וקירשנבאום או לתוכנית הבוקר של אברי גלעד. בהחלט עובדים על הספר שלכם ומנסים להכניס אותו לכל מקום אפשרי אבל לכול זמן ועת לכל חפץ. שום דבר לא קורה מהרגע להרגע וכשיש לעורך בעיתון או לתחקירן בתוכנית בוקר 50 אייטמים לבחור מהם מה להכניס, צריך לקחת בחשבון שגם התחום הזה מצחריך סבלנות אירופאית שעדיפה על נדנוד ישראלי… 🙂 אם אתם בוטחים בהוצאה שלכם, תנו להם לעבוד. הם יודעים לעשות את העבודה שלהם.

10. שתפו פעולה עם הצוות שמטפל בכם בהוצאה לאור, זה רק יביא תוצאות טובות לספר.

זכרו היטב, בהגהות על הספר – למרות שההוצאה מעבירה את הספר,  מעבר לעריכה הספרותית והלשונית, לפחות עוד 4-5 הגהות – שהעין שלכם חשובה לא פחות. קראו שוב ושוב, כמעט תמיד נשארת איזו שגיאה אחת והמטרה היא באמת למצוא ולנקות הכול. יש חשיבות עצומה לכך שהספר שלכם ייצא נקי וחף משגיאות וגם אם ההוצאה מקפידה מאוד, תמיד חשוב לפקוח עוד עין.

בהצלחה!

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • hamitologit  ביום יולי 29, 2010 בשעה 5:54 am

  יעלי,
  איזה רעיון מבריק לרשומה.
  ועשר העצות הללו, להדפיס ולתלות אל מול העיניים. מנוסחות בקפידה, כמובן, כהרגלך, מעניינות, מחוייכות, והחשוב מכל – נכונות, אמיתיות וחכמות.
  ()
  תודה, אהובה.

  • yaelshach  ביום יולי 29, 2010 בשעה 7:01 pm

   מיתולוגית מקסימה,
   חשוב לפעמים לתת סימני דרך ולכוון. חשבתי שזה נחוץ למידע כללי אחרי שאני נתקלת כל כך הרבה פעמים בשאלות כאלה שחוזרות על עצמן אינספור פעמים.

   תודה, יקירתי.

 • דינה  ביום יולי 29, 2010 בשעה 8:13 am

  מאוד חשוב! מורגש הנסיון הרב שעומד מאחורי הרשימה.אני משוכנעת שהיא תעזור להרבה סופרים מתחילים.

  • yaelshach  ביום יולי 29, 2010 בשעה 7:02 pm

   תודה, דינה 🙂
   מקווה מאוד שזה יהיה לעזר לכל מי שמתחיל את הדרך הזו.

 • נועה רום  ביום יולי 29, 2010 בשעה 9:53 am

  נכון ביותר! ולא תמיד קל ליישום (בעיקר בקטע של הסבלנות:))התחרות נעשית קשה יותר, יותר כותרים של סלב שנדחפים על ידי המוכרות, ומבצעים קטלניים .

  ועדיין ,אין כמו לראות את הספר שלך יושב לו בנוחות על המדף .מחכה שיקטפו אותו.

  🙂

  • yaelshach  ביום יולי 29, 2010 בשעה 7:03 pm

   נועל'ה,
   אין ספק שלא תמיד זה קל ליישום והתחרות הקשה לא עוזרת בכלל.

   מאחלת לכל מי שרוצה, שיזכה לראות את הספר שלו מתנוסס בחלון הראווה של חנויות הספרים. תחושה מחשמלת ומרגשת.

 • אורה גור אש  ביום פברואר 21, 2011 בשעה 5:33 pm

  עם כל הכבוד ליעל ויש כבוד, רוב הטיפים שהובאו כאן,
  הם טיפים מצויינים אבל לאחר שכתב היד הוא בשלב של ההוצאה לאור.
  דווקא ציפיתי לקרוא טיפים שלפני שלב ההוצאה לאור.
  כמו למשל, כתיבה רזה טוב או לא? וכד'.
  תודה על הטיפים
  והמשך ערב נעים

  • יעל שכנאי  ביום פברואר 21, 2011 בשעה 7:55 pm

   היי אורה, שמחה שביקרת כאן.
   אכן, הטיפים שאת מבקשת הם טיפים טרום הוצאה לאור, בסיום הכתיבה או לאורך הכתיבה.
   עניין של כתיבה רזה או כתיבה "שמנה" ונרחבת, זרם תודעה או כתיבת פרוזה בחרוזים, רומן מכתבים או רומן המתפרש על פני 3 תקופות ובו שלושה גיבורים ממאות שונות, כל אלה ודוגמאות אחרות הן עניין של טעם ספרותי שמו"ל לא יכול לייעץ ברמת "תכתוב ככה או לא תכתוב ככה" לסופר. יש שאוהבים את זה ויש שלו. מה שכן, את צודקת בכך שיש דרך חתחתים ארוכה מאוד עד שבכלל מגיעים לפנייה להוצאה לאור ואני אכין רשומה כזו בקרוב מאוד. בזכותך 🙂

   תודה אורה, ותמשיכי לבקר למרות שאני ממעיטה לכתוב בזמן האחרון בגלל עומס אבל זה זמני לגמרי.

   יעל

%d בלוגרים אהבו את זה: