אשכול נבו ואורית גידלי – בן-ארי, גיבורי-העל של קבוצת החלומות

לפני שנה וחצי התחלתי לכתוב את הרומן הראשון שלי, לאחר ספר הסיפורים הקצרים, "פירורי קינמון", שהוצאתי לאור לפני שנתיים וחצי. במשך כשבוע הסתגרתי בביתה של חברתי, בזכרון-יעקב,ובטראנס אמיתי כתבתי כ-50 עמודים. חזרתי למרכז, שרטטתי לעצמי את המשך מבנה הספר שידעתי שגם יעבור שינויים עד לטיוטה האחרונה והנקייה שלו, ושקעתי בחזרה לתוך העבודה היומיומית.

איכשהו, קיבלתי מחסום כתיבה למשך שמונה חודשים, ואז, בכוח רב נכתבו עוד עשרה עמודים והרגשתי תקועה. תקועה באופן שרק אדם כותב יכול לתאר מה זו תקיעה וחסימה ושיתוק כזה, במשהו שאתה מרגיש שהוא היצירה הבאה הגדולה שלך.

ידעתי שאני צריכה דחיפה, כלים נוספים, אבקת קסם. בועז כהן ידידי הטוב, וכותב נפלא בזכות עצמו, המליץ לי לרוץ ולהירשם לסדנה של אשכול נבו. נכנסתי לרשת וחיפשתי פרטים וקראתי בכל מקום שקשה להתקבל, שיש תור ממתינים ארוך, שהסלקציה לא פשוטה, והנה, באחד הערבים, כשאירחתי בסלון ספרותי את אורי לברון, שהוציא לאור ב"כתר" בשנה האחרונה את "חצי הוכחה", ספר מתח ישראלי, נפלא ומלא-הומור, שנע בין מתח לרומן פסיכולגי, סיפר אורי על אותה "עצירות" כתיבה שהייתה לו ואיך אץ-רץ בעקבות חברו בוריס זיידמן, לסדנה של אשכול שאכן פתחה עבורו עולם חדש ומרתק, שבעקבותיו סיים את ספרו.

כתבתי לאשכול שמיהר לענות, ביקש דוגמאות מהכתיבה שלי, ביקש עמודים מהספר ולאחר כשבועיים הודיע לי לשמחתי שאוכל להיכנס לסדנה שתתחיל בינואר-פברואר 2010. מיותר לציין שהייתי מאושרת, הרגשתי כמו תלמידת כיתה א' שכל כך רוצה להתחיל כבר ללמוד את הא'-ב' עם הקלמר והצבעים החדשים והמחברות. הסדנה נמשכה עשרה מפגשים בכל שבועיים, כל מפגש למשך 3 שעות לערך.

מצאתי קבוצה מופלאה. אשכול נבו, מעביר את הסדנאות שלו יחד עם אורית גידלי – בן-ארי, משוררת מחוננת, ושניהם מתאימים להנחות את הסדנה כמו סיר ומכסה. התקשורת וחלוקת התפקידים ביניהם, מסונכרנת היטב ומעבירה אנרגיות חיוביות מאוד. הקבוצה מנתה 16 חברים, כולם יוצרים מחוננים שכבר עברו שני סדנאות עם אשכול ואורית ולא יכלו לוותר על המשך התענוג וביקשו להמשיך עוד ועוד וסדנאות-ההמשך נוצרו עבורם.

אשכול ואורית קראו לנו "קבוצת החלומות". כמעט כל אחד מבאי הקבוצה נמצא בתוך פרויקט כתיבה של ספר באורך מלא. ז'אנרים שונים, קולות וצבעים וכולם מוכשרים בטירוף. המיוחד בסדנה של אשכול ואורית הוא הגיוון. השניים מעניקים לך כלים שלא תקבל בכל סדנה אחרת. הם מארחים אמן בכל שני מפגשים, והחברים כותבים בעקבות אותה אמנות שמוצגת בפני הקבוצה. באחת הפעמים, הגיע שלומי פריג', שהוציא דיסק עם נתן זך, שמלווה במוזיקה את זך מקריא משיריו. לאחר מכן, ניגן פריג' לקבוצה על הקונטרבס שלו במשך 15 דקות וכולם נתבקשו לכתוב בעקבות המוזיקה ששמעו. הדברים שהוקראו שם, שנכתבו באילתור בעקבות המוזיקה, היו עוצרי נשימה.

עשרה מפגשים חלפו עברו, נסענו לפסטיבל הסופרים בירושלים, כתבנו במשכנות שאננים, למדנו איך עושים תחקיר, איך "מתעללים" בדמיות שלנו, איך להימנע מלהכניס סאבטקסט לקורא בכוח בכפית לפה, איך להימנע משימוש בקלישאות ובמטבעות לשון כבולות, ונתנו  משובים חשובים מאוד, ביקורות טובות וביקורות נוקבות, לחברי הקבוצה.

אלה היו עשרה מפגשים נהדרים ואני שמחה על כל רגע שהייתי שם. גם ברגעים קשים יותר, שהעלו שאלות, דילמות, מחשבות וגם הסתייגויות, התקדמתי מאוד בכתיבה תוך כדי הסדנה והיכולת לזקק יותר את העלילה, להשתמש בכלים שקיבלתי, היא יכולת שבפירוש נקנתה בהרבה שמחה ואושר, לאורך התקופה הזו.

שאו ברכה, אשכול ואורית, שמחתי ללמוד מכם.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תמי ברקאי  ביום יולי 23, 2010 בשעה 5:37 pm

  גם אני למדתי כמה סדנאות אצל המקסימים האלה 🙂

  בהצלחה עם הספר ובכלל.

 • yaelshach  ביום יולי 23, 2010 בשעה 5:44 pm

  היי תמי,
  תודה על איחולי ההצלחה. אכן מקסימים.
  בהצלחה גם לך. בכול.

 • נועה רום  ביום יולי 23, 2010 בשעה 5:49 pm

  מאז פירורי קינמון אני מחכה לספר שלך! אז לזוז כבר:)
  וד"ש חם לאשכול . תזרקי מילה עלי :))))))))))))

 • hamitologit  ביום יולי 24, 2010 בשעה 6:57 am

  יעלי,
  זכיתי לשמוע ממך את החוויות לאורכן ולעומקן ויכולתי להיווכח בהמראת ההשראה שהעניקה לך הסדנא המיוחדת הזו.
  נרגשתי לראות את רוחב לבך, שוב, ואת אצילותו בהעלאת רשומה הנותנת מקום כל כך יפה לאשכול ולאורית.
  כמה טוב לדעת את ה-נאה עושה נאה מקיים, שלך.
  אחד הדברים שחרצת על דגלך הוא חוסר הקטנות והקטנוניות בעולם שהוא גם דורסני – עולם הכתיבה. הרשומה הזו שלך מוכיחה זאת.
  אני כל כך אוהבת את הדרך בה את מלמדת אותי שאפשר להיות אדם טוב יותר.
  תודה, אהובה.

 • itamarzo71  ביום יולי 24, 2010 בשעה 8:54 am

  בהצלחה

 • שרה  ביום יולי 25, 2010 בשעה 2:26 pm

  איזה יופי שקבלת כלים להמשיך את הכתיבה, קראתי את הסיפורים באתר של ynet הם טובים בעיניי.
  מחכה לספרך החדש שיצא לאור.
  שבוע טוב ופורה.

 • yaelshach  ביום יולי 26, 2010 בשעה 7:46 am

  נועה, הלנה, איתמר, שרה – ברוכים אתם בבואכם. תודה על המילים והעידוד ובכלל.

  מכל הלב.

 • רוני  ביום דצמבר 14, 2010 בשעה 10:13 am

  שלום, אני מעוניינת להירשם לסדנא, איך אני יכולה ליצור איתם קשר לקבל פרטים.

 • איציק ביקורות ספרים  ביום אוקטובר 1, 2012 בשעה 8:49 pm

  אמנם לא למדתי כתיבה יוצרת אצל שני המוכשרים הנ"ל. אלא אצל סופרת מפורסמת אחרת. אין ספק שלימוד בסדנאות השונות משפר פלאים את רמת הכתיבה. רוב הטיוטות שנשלחות להוצאות לאור לא נכתבו ע"י אנשים שלמדו בסדנאות של הטובים ביותר. לכן, מי שהולך לסדנאות כתיבה – צובר לעצמו עוד קלף מנצח שאין אותו לכולם.

  • יעל  ביום אוקטובר 4, 2012 בשעה 8:01 pm

   שלום איציק ותודה שנכנסת להגיב. מסכימה איתך ללא שום צל של ספק. מה שכן, סדנאות לכתיבה יוצרת צצות כאן כפטריות אחר הגשם וצריך לבדוק טוב טוב למי הולכים לסדנה כזו. לא כולם טובים, לא כל מי שסופר טוב יכול גם ללמד כתיבה. צריך מיומנות מסוג אחר. בקיצור, יש לעשות "שופינג" רציני לפני שנרשמים לסדנה כזו וחשוב לעבור אותה לפני כתיבת ספר, או להשתמש בעורך מלווה, בוודאי כשכותבים ספר ראשון. עורך מלווה מדריך, מאיר ומעיר ויכול לעשות פלאים בספר ביכורים.

   • איציק ביקורות ספרים  ביום אוקטובר 14, 2012 בשעה 3:44 am

    זאת הדרך הטובה ביותר לעלות את הרמה של הספרים שאנחנו כותבים. לצערי יצא לי להכיר מישהי שהחליטה לדלג על קורס איכותי של כתיבה יוצרת ועבודה עם עורכת. וישר שילמה עשרות אלפי שקלים להוצאה לאור קטנה שלא דאגה כל כך לעריכה הספרותית, הלשונית וכמובן גם לא לשיווק נכון של הספר. חשוב תמיד לשאוף לטוב ביותר ולא להיות תמימים, כמו שכתבת

 • יעל שכנאי  ביום אוקטובר 4, 2012 בשעה 8:02 pm

  וזו כמובן התגובה שלי, זו שמעליי 🙂 פשוט נכנסתי מכתובת מייל אחרת לכן אני לא מזוהה כיעל שכנאי.

 • נטע  ביום נובמבר 22, 2012 בשעה 6:42 pm

  איך ניתן להגיע לסדנאות של אשכול נבו?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: